Yüksel İlhan Alanyalı Anadolu Öğretmen Lisesi

İstanbul-Kartal Yüksel-İlhan Alanyalı Anadolu Öğretmen Lisesi

Kartal Yüksel – İlhan Alanyalı Anadolu Öğretmen Lisesi hayırsever iş adamı İlhan Alanyalı ve eşi Yüksel Alanyalı tarafından, Mimar Oğuz AYKAN’a yaptırılmış ve Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim edilerek öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 3652 sayılı yazısı ile 02.08.2004 tarihinde açılan okulumuzda, Eğitim-Öğretim 13 Eylül 2004’te başlamıştır.

Okulumuzda 1 Okul Müdürü, 1 Müdür Başyardımcısı, 3 Müdür Yardımcısı, 35 kadrolu öğretmen, 3 sözleşmeli öğretmen görev yapmaktadır. Kadrolu 2 Rehber öğretmenimiz mevcuttur. Okulumuz Ortaöğretim Kurumları Seçme Sınavları sonuçlarına göre öğrenci almaktadır. Sınıf mevcutları en fazla 30 kişi olup, ara sınıflarda bu mevcudun altında sınıflarımız da mevcuttur.

2010–2011 Eğitim-Öğretim Yılında okulumuza kayıt yaptıran öğrenciler Türkiye genelinde %3- 6’lık dilimde yer almaktadır.

Okulumuzda pek çok öğrenci Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavlarında başarılı olarak devlet bursu almaya hak kazanmış olup, sadece kız öğrenciler için pansiyonumuz bulunmakta, isteyen öğrencilerimiz şartları uymak şartıyla 2009 yılında faaliyete geçen Kız Öğrenci Pansiyonunda parasız yatılı olarak kalmaktadırlar.

Okulumuz Öğretmen Lisesi olmasının yanı sıra, aynı zamanda Anadolu Lisesi statüsünde bir okuldur. Anadolu liselerinde okutulan tüm dersler okulumuzda okutulmakta olup, öğrencilerimiz 10.sınıftan itibaren haftada 3 saat Eğitim Psikolojisi, Öğretmenlik Mesleğine Giriş, Öğretim İlke ve Yöntemleri,Ölçme Değerlendirme ,Eğitim Sosyolojisi vb. pedegojik formasyon dersleri de görmektedirler. Öğrencilerimiz bu dersleri aldıkları için Eğitim Fakültelerini tercih etmeleri durumunda 0.15’lik bir ek puan hakkından faydalanabiliyorlar. Bu durumda Türkiye’nin önemli Üniversitelerinin (Boğaziçi, ODTÜ, Bilkent, Hacettepe, Marmara ve İstanbul Üniversitesi gibi) Eğitim Fakülteleri Öğretmenlik bölümlerine öncelikle yerleştiriliyorlar. Şayet öğrencilerimiz Öğretmenliği tercih etmeyeceklerse o zaman da diğer Anadolu Liseleri statüsünde tercihlerine yerleşebiliyorlar.

Okulumuzun 2010-2011 Öğretim yılı SBS sonucuna göre okula alınan en düşük puanlı öğrencinin puanı 451.00 ‘dır. 2010 LYS Başarı Ortalaması ise % 75 ‘dir.

Genel veli toplantılarına katılım oranı (%90) yüksektir. Okulumuzda şiddet olayları yaşanmamaktadır. Okul saatleri dâhilinde öğrencilerin izinli yemek saatleri dışında, dışarıya

çıkışlarına izin verilmemektedir. Yakın çevrede kafe vb. işletmeler mevcut değildir.

Okulumuzun öğrenci sayısı 552 olup öğrencilerimizin bir kısmı il dışından (39) gelmektedir İl dışından gelen kız öğrenciler okul pansiyonunda yatılı kalmakta olup, diğer öğrencilerimizin bir kısmı okul servisi ile bir kısmı da kendi imkânları ile okula ulaşmaktadır.

Derslik sayımız 22 olup, bilgisayar, biyoloji-kimya ve fizik laboratuarlarımız mevcuttur. Kütüphane, bilgisayar, fizik, kimya laboratuarlarında ve 4 sınıfımızda yansıtım cihazı, iki tepegöz ve içinde TV-DVD bulunan dört adet dolap sınıflarda bulunmaktadır. Bütün sınıflarda Projeksiyon cihazı ve tüm zümrelerde zimmetli okul Laptopları bulunmaktadır.

Bahçede öğrencilerin spor yapabileceği basketbol potası ve voleybol sahası bulunmaktadır.2 adet masa tenisi masası mevcuttur.

Okul kütüphanemiz faaliyete geçmiştir. Okul binasının üst katında konferans salonu inşaatı devam etmekte olup, Çok amaçlı salon ile 350 kişilik Konferans Salonu 16 Mart 2011’de hizmete girecektir. Ders araç-gereç vb. ihtiyaçlarımız Milli Eğitim Bakanlığınca karşılanmakta, ihtiyaçların bir kısmı da Okul Aile İşbirliği tarafından tedarik edilmektedir.

Yıl içerisinde sınıf bazında 2, okul genelinde 2 veli toplantısı yapılmaktadır. Öğretmenlerin görüşme saatleri ve gün içerisindeki randevu saatleri program halinde web sitesinde duyurularak velilerimize iletilmektedir.

Okulumuz öğrencileri pek çok sosyal kulüp faaliyetlerine katılmakta, bütün bu çalışmalar web sitesinden ilan edilmektedir. Okulumuz sportif yarışmalara, bilimsel proje yarışmalarına, Matematik Akıl Oyunlarına, Satranç Turnuvalarına, pek çok Kültürel Gezilere, Avrupa Birliği Projelerine yönelik faaliyetleri yürütmekte, yapılan törenler ve hazırlanan sınıf ve salon panoları, Bilim-Proje ve Coğrafya Şenlikleri ile, söyleşiler, sergilenen folklor gösterileri ve Tiyatro eserlerinin sergilenmesi vb. faaliyetlerle öğrencilerinin sosyalleşmesi için gösterilen çabalarla Okul Aile Birliği, Öğretmen ve İdarecileri ile faaliyetlerini sürdürmeye, eğitim öğretimde en iyi okullar arasında yer alma ve Milli Eğitim Temel Kanuna uygun bireyler yetiştirme yolundaeğitim öğretimine devam etmektedir.

Bu İlimizde Yer Alan Diğer Anadolu Öğretmen Liseleri:

Yüksel İlhan Alanyalı Anadolu Öğretmen Lisesi Haritadaki Konumu

"Yüksel İlhan Alanyalı Anadolu Öğretmen Lisesi" ile ilgili yorumlar

Bir Cevap Yazın

Yüksel İlhan Alanyalı Anadolu Öğretmen Lisesi İletişim Bilgileri

  • Telefon: 0 216 353 46 47
  • Faks: 0 216 353 46 45
  • Adres: Karlıktepe Mah. Güneş Sok. No: 1 Kartal - İstanbul

Yüksel İlhan Alanyalı Anadolu Öğretmen Lisesi Fotoğraf Galerisi